domovské stránky projektu Zmizelí sousedé

JAK JSME ZAČÍNALI


Jsme skupinka nadšenců ze Základní školy ve Velkém Beranově. Což je vesnice nedaleko Jihlavy a většině lidí je známá jako sjezd z dálnice. Škola zde není veliká (co se týče počtu žáků, budova je velká dostatečněLaughing), ale přesto jsme velcí dost na to, abychom se pustili do velké věci a dotáhli ji do konce. Snad.

Přemýšlela jsem, co podniknout s dětmi, aby je to zajímalo, bavilo a obohatilo je to.Jelikož jsem "tělem i duší" historik, padla moje volba na mapování dějin obce Velký Beranov. A protože se účastním vzdělávacího semináře památníku Terezín, rozhodla jsem se zapojit do projektu Zmizelí sousedé.

Oslovila jsem děti a čekala, zda se pár nadšenců přihlásí. Přihlásilo se jich třináct a mohli jsme začít. Ale jak? O židovské komunitě v okolí jsem neměla ani potuchy. Tak jsme vyrazili do Jihlavy na židovský hřbitov, bloudili, prohlíželi náhrobky a snažili se najít cokoli, co by nás zaujalo a posunulo dál. Ještě jsme zašli na místo, kde stávala jihlavská synagoga, pořídili pár fotografií a rozešli se domů.

Neměli jsme nic, čeho bychom se chytli a mě se zmocnila panika. Naštěstí jsem si vzpomněla na jihlavský archiv a pana Vilímka, který by nám mohl pomoci. Nemílila jsem se, pan Vilímek byl pro nás opravdovým darem. O židovskou komunitu se zajímá a má perfektně zpracovanou kartotéku jihlavských Židů. Stačilo říct a měl pro nás jména Židů z Malého Beranova i s čísly domů, kde žili.

A tak jsme mohli vyrazit do Malého Beranova a zvědavě okukovat domy a hledat popisná čásla. Nejpočetnější byla rodina Adlerova, sídlící na statku č. 9, kde se dodnes u Adlerů říká. Drze jsme zazvonili. Přededveřmi stál kočárek s nemluvnětem a nablízku byla i maminka. Mladá paní byla velmi ochotná, ale bohužel nám sdělila, že o původních obyvatelích neví téměř nic a nic se po nich nedochovalo. Dala nám ale kontakt na snad ještě žijícího potomka.

Tak už jsme tedy něco měli. Panu Hauptovi (přeživší vzdálený potomek rodiny Adlerů) jsem napsala dopis a doufala, že se ozve. Mezitím jsem ještě zkusila zajít za panem Holubem. Pan Holub je z Malého Beranova a velmi podrobně sepsal dějiny své rodné vsi. Poskytl nám cenné fotografie Malého Beranova i Adlerova statku.

A pan Haupt? Ozval se a poslal fotografie své rodiny a vypracovaný rodokmen.

A tak to všechno začalo....